ČEŠTINA


Čeština - vysvětlení gramatiky

Stavba slova a pravopis

Zkratky a značky


Pravopis zkratek a značek

Střední škola

Stále ve větší míře se v psané podobě jazyka využívá zkracování slov. Moderní doba nás nutí být v neustálém pohybu, a proto není čas na zbytečné a zdlouhavé vypisování. Zkratky a značky nám šetří čas, proto se stále běžněji užívají. Tvorba takových zkratek a značek má však svá pravidla.

 

Nejobvyklejším způsobem zkracování je vypisování počátečních písmen jednotlivých slov (např. atd. = a tak dále). Tyto zkratky se pak označují jako iniciálové. Zkracovat se může první slabikou nebo skupinou slabik ze sousloví (např. pozn. = poznámka), zkratka musí však vždy končit souhláskou a za ní následuje tečka (např. popř. = popřípadě).

Křestní jména zkracujeme počátečním písmenem nebo počáteční skupinou písmen (např. A. = Adam, Vl. = Vladimír). Zkratky užíváme u vědeckých titulů (např. prof. = profesor, Mgr. = magistr, Dr. = doktor).

Pokud máme výraz, které se skládá ze dvou slov, zkracujeme je počátečními písmeny obou částí (např. čs. = československý).

POZOR
Zkratky se tvoří z písemných forem výrazů, výslovnostně se mohou lišit (např. odd. = oddělení, vyslovujeme [odďeleňí]).
Pokud se zkratka nachází na konci věty, píšeme jen jednu tečku. Tečka zakončující větu se nepíše. 

 

Značkami se myslí grafické zkratky, které mají ustálenou podobu. Patří sem i písmena z cizích abeced či ostatní grafické znaky (i nepísemné). Do této skupiny nejčastěji řadíme značky fyzikálních veličin a jednotek (např. kg = kilogram), měn (např. = euro), matematické značky, značky chemických prvků, značky z hudební oblasti (např. p = piano) apod. Iniciálové zkratky států a institucí se též řadí k značkám. 

POZOR
Při psaní číslice a značky dbáme na pravopis. Pokud vynecháme mezeru za číslicí, za kterou následuje značka, značka bude mít platnost přídavného jména.
Máme 100% úspěch. (stoprocentní – přídavné jméno)
Uspěli jsme na 100 %. (sto procent – samostatné slovo)